Optické vlastnosti stříbrných nanočástic
Nanočástice ušlechtilých kovů vykazují mimořádné vlastnosti jak v oblasti absorpce tak i odrazu elektromagnetického záření. Při interakci nanočástic ušlechtilých kovů dochází k interakci delokalizovaných elektronů s elektrickou složkou elektromagnetického záření o určité vlnové délce. Díky repulzi mezi elektrickou složkou záření a elektronovým obalem atomů dochází k oscilaci delokalizovaných elektronů, tento jev je známý jako resonance povrchových plasmonů (SPR). Interakce povrchového plasmonu s elektrickou složkou záření je znázorněna na obrázku 1 vlevo.
Obrázek 1: Vlevo je znázorněna interakce částice s delokalizovanými elektrony s elektrickou složkou elektromagnetického záření. Vpravo je UV_VIS spektrum stříbrných nanočástic různých velikostí. Převzato z [1].
V UV-VIS spektru se interakce stříbrných nanočástic se zářením projeví přítomností tzv. plazmonického píku. Poloha a šířka plazmonického píku je závislá na velikosti, tvaru a bezprostředním prostředí nanočástice. Typicky se pohybuje v rozmezí 400-530nm. Změna polohy nebo velikosti maxima plazmonického píku v čase může sloužit k charakterizaci stříbrných nanočástic. UV-VIS spektroskopie umožňuje charakterizovat procesy jako je např. agregace nanočástic, ta se ve spektru projeví posunem polohy maxima plazmonického píku směrem k červené oblasti spektra.
[1] http://www.sigmaaldrich.com/materials-science/nanomaterials/silver-nanoparticles.html (citováno 12.10.2013)
Seznam pomůcek a chemikálií:
Sonikátor, centrifuga, UV-VIS spektrometr
Dusičnan stříbrný AgNO3, Mw = 170 gmol-1
Borohydrid sodný NaBH4, Mw = 38 gmol-1
Human Serum Albumin (HSA), Mw = 66kDa
Pracovní postup:
Příprava stříbrných nanočástic a HSA stabilizovaných stříbrných nanočástic
- pro syntézu HSA stabilizovaných stříbrných nanočástic (AgNP_HSA) navažte 0,225g HSA a rozpusťte v 10ml dH2O
- pro syntézu nekoutovaných stříbrných nanočástic (AgNP) připravte do kádinky 10ml dH2O
- do obou kádinek přidejte po 250μl 0,423M čerstvě připraveného roztoku AgNO3
- oba dva roztoky sonikujte 10min při RT
- spusťte opět sonikátor a při sonikaci k oběma roztokům velmi pomalu přikapávejte z mikropipety 250μl 0,423M čerstvě připraveného NaBH4
- pozorujte a zapište barevné změny a finální zbarvení roztoků
- sonikujte dalších 30min
- po 30min sonikace odeberte z každé kádinky do EP po 1ml vzorku a stočte 45min při 21 500 otáčkách (pozor na vyvážení rotoru!)
- pozorujte a zapište chování AgNP a AgNP_HSA po ukončení sonikace
- po stočení pelet AgNP rozmíchejte v 250μl a AgNP_HSA v 750μl etanolu pomocí sonikace a vortexu
- znovu stočte, v případě AgNP_HSA pro centrifugaci použijte pouze supernatant
- rozřeďte pelet v 250μl dH2O, důkladně vortexujte
- charakterizujte vzorky pomocí UV-VIS absorpčních spekter v rozsahu 220 – 750nm, použijte mikrokyvetu na 50μl, vzorek AgNP_HSA bude pravděpodobně potřeba 2-3x zředit
Otázky a úkoly:
- do úvodní části protokolu uveďte potenciální využití nanočástic ušlechtilých kovů (použijte libovolnou odbornou literaturu – min 2 články, tuto literaturu pak citujte v referencích a dané články pošlete s protokolem)
- v diskuzi výsledků porovnejte chování HSA stabilizovaných a nestabilizovaných stříbrných nanočástic, diskutujte spektrální analýzu v UV-VIS oblasti
- porovnejte polohy absorpčních maxim plazmonických píků u AgNP a AgNP_HSA