Stručná anotace předmětu
Přednáška je zaměřena na osvojení pokročilejších znalostí z vakuové fyziky a techniky zaměřených na realizace plazmových systémů a ultravakuových aparatur. V první části přednášek budou stručně shrnuty základy vakuové fyziky pro posluchače se základními znalostmi z předchozího studia, posluchači si připomenou základní jevy kinetická teorie plynů, difúze, efúze, sorpce a desorpce – vypařování, přenos energie a proudění plynů. Tyto poznatky pak budou aplikovány na základní typické stavební prvky vakuových systémů vývěvy, měrky, průtokoměry, průchodky, přenos pohybu do vakua, manipulátory, atd.
V další části se přednáška zaměří na specifika platná pro laboratorní i průmyslové systémy pro plazmové procesy a to i kontinuální systémy. Tyto znalosti si pak ověří v praktiku a při vlastní experimentální práci.
V závěrečné části přednášek se studenti seznámí s problematikou ultravakuových systémů, jejich specifickou konstrukcí a obsluhou. Část přednášek bude věnována problematice urychlovačů jako příkladu ultravakuových systémů velkého rozsahu a vakuové hygieně se vztahem na depoziční systémy a ultravakuové aparatury.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Dr. Walter Umrath, Fundamentals of Vacuum Technology, Leybold Vacuum, Kat.-Nr. 199 90
P. A. Redhead, HISTORY OF VACUUM DEVICES, CERN ACCELERATOR SCHOOL VACUUM TECHNOLOGY, PROCEEDINGS, SNEKERSTEN, DENMARK, 1999
Otázky ke zkoušce:
- Fyzikální a chemická adsorpce – síly, které ji způsobují
- Metody desorpce plynu pro dosažení nízkých tlaků
- Transportní vývěvy – 2 zástupce popsat
- Vývěvy s přenosem impulsu – 2 zástupce popsat
- Sorpční vývěvy – 2 zástupce různých fyzikálních principů popsat
- Ionizační vakuometry- princip a konstrukce
- Tepelné vakuometry – princip a konstrukce
- Viskózní vakuometry, princip a konstrukce
- Netěsnosti a metody hledání
- Ventily – druhy a použití ve vakuové technice
- Řízení průtoku plynu – principy a možnosti
- Ultra vakuum a jeho specifika
Vždy vylosované 2 otázky.