УЧИТЕЛ С ВЪЗРОЖДЕНСКИ ДУХ И ВСЕОТДАЙНОСТ

доц. д-р Свобода Бенева на 80 години

Мария Добрева, Фондация „Вигория“

Публикация на статията в списание „Химия. Природни науки в образованието“ бр. 2, 2020 г. http://khimiya.org/pdfs/CHEMISTRY_29_2_NEWS.pdf

За хората, чийто творчески труд е свързан с призванието им, времето лети бързо. Това биха потвърдили тези, които познават отблизо доц. д-р Свобода Бенева. Тя дори няма време да остарява – изглежда почти по същия начин, както и на 70 години и е активен член на Дружеството на неостаряващите химици. Съща е и интензивността, с която работи по създаването на нови учебници и учебни помагала, с реализиране на дейности, свързани с образованието и разнообразните ѝ хобита.

За доц. Бенева писах през 2010 г., във връзка с нейната 70-годишнина и статията може да се намери в списание Химия, год.ХIХ, бр.5 (2010) или на линка https://server21.clanweb.eu/vigoria.info/wp-content/uploads/2016/02/KHIMIYA_19_5_DOBREVA_1.pdf

Съвсем накратко ще припомня за акценти в нейния житейски и професионален път:

– Родена на 6 февруари 1940 г. в гр. Айтос, където завършва средно образование.

– Завършва Химическия факултет на Софийски университет, специалност учител по химия с втора специалност физика.

– Започва работа по разпределение в гр. Ямбол.

– Вече омъжена, продължава да работи в София и покрива всички класове за професионална квалификация на учители.

– От ноември 1972 г. е назначена за инспектор по химия към Министерството на народната просвета.

– През 1982 г., след спечелен конкурс, заема длъжността старши преподавател в ЦИУУ сега Департамент за информация и усъвършенстване на учители (ДИУУ) към СУ.

– Защитава дисертация през 1983 г. и придобива докторска степен.

– През 1989 г. е избрана за доцент по методика на обучението по химия и ръководител на катедра по „Природоматематически и технологични дисциплини“ към ДИУУ.

– Пенсионира се през 2006 г. след 43 години трудов стаж и възходящо творческо израстване, като 25 години е преподавател в ДИУУ – години на всеотдаен труд, посветен на професионалното израстване на учителите.

– След пенсионирането си започва да работи в издателство „Булвест 2000“ като научен редактор и автор на учебници и учебни помагала. Продължава да работи в тази насока и след пенсионирането си от издателството.

Цитираната по горе статия за нейната 70-годишнината завършва така: „Човек с богат професионален и житейски опит, Свобода Бенева продължава да бъде ценен съветник, приятел и помощник на много хора. Със своя слънчев характер, широк кръг от интереси и заразителна работоспособност, тя продължава да бъде истински учител с възрожденски дух и всеотдайност.“ Сега, когато след десет години, сумирам най-характерното за нея за този период, отчитам че тези финални думи са много точни. Към дългият списък с нейни публикации (бр. 5 /2010 на сп. Химия) се добавиха още 19 заглавия на учебници и учебни помагала в съавторство, книга за Асен Златаров в съавторство, статии и др. Така броят на публикациите става над 120, а участията в национални конференции – 23.

Особено ценно е съавторството на доц. Бенева в книгите за учителя, които се утвърдиха като задължителен компонент в учебната документация по всички предмети. Дългогодишният опит ѝ позволява да прецени каква помощ е необходима, особено на младите учители. Ето защо във всяка книга за учителя има богат набор от приложения, които учителите могат директно да ползват в ежедневната си практика. Например: рецептури (многократно проверени) за ефектни и занимателни опити по химия; любопитни факти от живота на бележити учени химици и физици; примерни програми за комплексна проверка на знанията и уменията на учениците; дидактически игри; интелектуални карти за разпространението, свойствата и употребата на конкретни вещества; разнообразни енигматични материали и пр.

Презентациите на доц. Бенева по актуални проблеми на обучението по химия в средното училище, като: възможности за атрактивност в образователния процес по химия; овладяване на експериментални умения с помощта на мултимедийни продукти; дидактическите игри и тяхното естетическо, емоционално и възпитателно въздействие върху учениците; научнопопулярната литература – проверено средство за повишаване на познавателните интереси; съставяне и решаване на казуси и пр., са особено полезни за учителите и учениците, които участват в Националните семинари, организирани вече десет години от Химикотехнологичния и металургичен университет в София.

Една от силните страни на доц. Бенева като просветител, е популяризирането на химичната наука. При отбелязване на юбилейни годишнини на видни учени – М. Ломоносов, Д. И. Менделеев, Мария Кюри, Асен Златаров и др., освен че е писала статии за техния жизнен и творчески път, тя е изнасяла беседи по програма „Хоризонт” на националното радио, била е водещ на Национално телевизионно състезание с ученици по повод 150 години от рождението на Д. И. Менделеев и на Национално състезание в гр. Хасково при отбелязване на 100-годишнината от рождението на Асен Златаров. Във връзка с извънкласните форми на работа за учителите са особено полезни разработените от нея сценарии за драматизации, вечери на химията, уроци-състезания и др.

Целият професионален път на С. Бенева е белязан с една компонента, която я откроява ярко като личност – влагането на много ентусиазъм, всеотдайност и отговорност, повече от стандартните изисквания за кариерните позиции които е заемала. Тези ѝ качества я направиха много ценен сътрудник на Фондация „Вигория“ (образование, екология, култура), в която вложеният труд е изцяло на доброволни начала. Вече десет години е изпълнителен директор в направление „Образование“. Във всички национални конкурси проведени от Фондацията, тя е председател на журито или член. Нейните богати познания за живота на проф. Асен Златаров, основателят на биохимията у нас и човек с невероятна ерудиция и широки интереси, позволиха на доц. Бенева да окаже ценна помощ при провеждане и проверката на огромното количество конкурсни работи на ученици и учители от 39 училища в страната за живота и дейността на учения. Тя е съавтор на издадената през 2014 г. от Фондацията книга за Асен Златаров във връзка с неговата 130-годишнина – „АСЕН ЗЛАТАРОВ – 130 години от рождението му“. Двеста и осемдесет копия от книгата бяха изпратени безплатно до Регионалните инспекторати по образованието, за да се ползват при подготовката от участниците в конкурса. При тържественото откриването на паметна плоча с барелеф на учения през 2017 г. в ПГЕХТ „Проф.Асен Златаров“ в гр. Плевен, доц. Бенева произнесе вълнуващо слово и призова възпитаниците на това учебно заведение да бъдат достойни последователи на своя патрон. Освен познание за живота и дейността на М. Ломоносов и А. Златаров, тя прояви и много гражданска смелост чрез статията си „Да ограмотим един просветен министър“.

Особено затрогващо е вниманието, което тя отделя към първата жена професор в ХФ при Софийски университет – проф. Елена Киркова, навършила 96 години през 2019 г. Не само посещения у дома за поддържане на духа, но и конкретна помощ по битови въпроси, придружаване при среща с колеги и др.

Възхищение заслужава и справянето ѝ със счупването на лявата ръка в рамото. Този период съвпада с отговорен ангажимент по приключване работата върху нов учебник по химия за 7 клас. Благодарение на помощта на добра приятелка, тя продължава да работи и сроковете за предаването на материала са спазени. Преди година направи операция и на двете очи, но и това не наруши графика по писането на поредната книга.

Една особена окраска към богатия образ на химикът и човекът Свобода Бенева придават нейните хобита – посещение на интересни екскурзионни маршрути в страната и чужбина, на театрални и музикални постановки и социалните контакти, които с удоволствие поддържа.

На 48-та Национална конференция на учителите по химия, проведена на 25-27.10.2019 г. във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“, бе изразено признанието на участниците, със ставане на крака и бурно аплодиране на доц. д-р Свобода Бенева, доц. д-р Людмила Генкова и доц. д-р Лиляна Боянова, за огромен принос и заслуги към развитието на химическото образование в България.

Благодарим Ви, доц. Бенева, за трайната следа която оставяте в областта на образоването, за примера който ни давате как се върви през годините, за подарената технология на този алхимичен експеримент – „позлатяване“ на оползотвореното време за себе си, но и за обществото. Използвам множествено число, защото зная че изразявам и благодарността на много колеги, приятели и близки, които са имали възможността да работят и контактуват с Вас.

Допълнения към ИЗБРАНА БИБЛИОГРАФИЯ поместена в списание Химия, год.ХIХ, бр.5 (2010)

ДОПЪЛНЕНИЯ КЪМ „ Учебници и учебни помагала”

Максимов, М., С. Бенева, С. Стоянова. Човекът и природата за 5. клас. Булвест 2000, София, 2016

Максимов, М., С. Бенева, С. Стоянова. Учебна тетрадка по човекът и природата за 5.клас. Булвест 2000, София, 2016

Максимов, М., С. Бенева, С. Стоянова. Книга за учителя по човекът и природата за 5.клас. Булвест 2000, София, 2016

Максимов, М., С. Бенева, С. Георгиева, О. Димитров, М. Славова. Човекът и природата за 6.клас. Булвест 2000, София, 2017

Максимов, М., С. Бенева, С. Георгиева, О. Димитров, М. Славова. Учебна тетрадка по човекът и природата за 6.клас. Булвест 2000, София, 2017

Максимов, М., С. Бенева, С. Георгиева, О. Димитров, М. Славова. Книга за учителя по човекът и природата за 6.клас. Булвест 2000, София, 2017

Костадинов, М., Л. Овчарова, Д. Даналев, М. Йотова, С. Бенева. Химия и опазване на околната среда за 7. клас. Булвест 2000, София, 2018

Костадинов, М., Л. Овчарова, Д. Даналев, М. Йотова, С. Бенева. Комплект работни листове и тестове по химия и опазване на околната среда за 7. клас. Булвест 2000, София, 2018

Бенева, С., М. Костадиновов, Д. Даналев, Л. Овчарова, М. Йотова. Книга за учителя по химия и опазване на околната среда за 7. клас. Булвест 2000, София, 2018

Бенева, С., М. Костадиновов, Д. Даналев, Л. Овчарова, М. Йотова. Химия и опазване на околната среда за 8. клас. Булвест 2000, София, 2017

Бенева, С., М. Костадиновов, Д. Даналев, Л. Овчарова, М. Йотова. Комплект работни листове и тестове по химия и опазване на околната среда за 8. клас. Булвест 2000, София, 2017

Бенева, С., М. Костадиновов, Д. Даналев, Л. Овчарова, М. Йотова. Книга за учителя по химия и опазване на околната среда за 8. клас. Булвест 2000, София, 2017

Даналев, Д., Л. Овчарова, М. Костадинов, С. Бенева. Химия и опазване на околната среда за 9. клас. Булвест 2000, София, 2018

Даналев, Д., М. Костадинов, Л. Овчарова, С. Бенева, М. Йотова Химия и опазване на околната среда за 9. клас (за профилирано и професионално образование с интензивно изучаване на чужд език). Булвест 2000, София, 2018

Даналев, Д., Л. Овчарова, М. Костадинов, С. Бенева. Комплект работни листове похимия и опазване на околната среда за 9. клас. Булвест 2000, София, 2018

Бенева, С., М. Костадинов, Д. Даналев, Л. Овчарова. Книга за учителя по химия и опазване на околната среда за 9. клас. Булвест 2000, София, 2018

Даналев, Д., Л. Овчарова, М. Костадинов, М. Йотова, И. Трайков, С. Бенева. Химия и опазване на околната среда за 10. клас.Регалия 6, София, 2019

Даналев, Д., Л. Овчарова, М. Костадинов, М. Йотова, И. Трайков, С. Бенева. Комплект работни листове похимия и опазване на околната среда за 10. клас. Регалия 6, София, 2019

Бенева, С., Д. Даналев, Л. Овчарова, М. Костадинов, М. Йотова, И. Трайков Книга за учителя по химия и опазване на околната среда за 10 . клас. Регалия 6, София, 2019

ДОПЪЛНЕНИЯ КЪМ „ Някои журнални статии и монографии”

Бенева, С. Преговорът по органична химия. В „Обучението по органична химия на съвременни основи”. Съст. В. Ангелова и З. Малчева. С. Народна просвета, 1972. 144 – 158.

Бенева, С. Изисквания при формиране и развитие на основните понятия в училищния курс по органична химия. Професионално образование, 3 16 – 19, 1981

Ангелова, В., С. Бенева. Основни понятия по органична химия. С. Народна просвета, 1987, 124 с.

Бенева, С. Две светли имена, две сродни души. Списание на Българската академия на науките. 3-4 183-187, 1998

Нова книга и статия

Генкова, Л., С.Бенева, К. Ковачев. Асен Златаров – 130 години от рождението му. Фондация „Вигория“, София, 2014

Бенева, С. Да ограмотим един просветен министър. В-к Дума, 4 февруари, 1915

https://duma.bg/da-ogramotim-edin-prosveten-ministar-n94443?h=pdfarchive&pdfarchiveId=2883

https://server21.clanweb.eu/vigoria.info/wp-content/uploads/2020/03/Снимки-доц.Бенева-1.pdf