Category Archives: Uncategorized

ЖИВА ПАМЕТ

Писмо 94 / 07.05.2018 Едно предложение на фондация “Вигория”

Писмо 100 / 03.10.2018 НИЩО НЕ Е ЗАБРАВЕНО И НИКОЙ НЯМА ДА БЪДЕ ЗАБРАВЕН

Статия “За да не забравяме”

Снимки от тържеството по откриване на паметна плоча на 16 ноември 2018г., с. Дропла, общ. Балчик – 1, 2

Мемориална градина “Неовършаният харман” в с. Житен, обл. Добрич, реализиран със съдействието на инж. Гено Генов: https://www.facebook.com/Niki.Mirchev/videos/10156730507603377/

НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ЕСЕ „АЛБЕРТ АЙНЩАЙН – УЧЕН, МИСЛИТЕЛ И ХУМАНИСТ“

Р Е Г Л А М Е Н Т

за организиране и провеждане на Национален конкурс за есе на тема:

Алберт Айнщайн – учен, мислител и хуманист“

1. Цел на конкурса.

Конкурсът „Алберт Айнщайнучен, мислител и хуманист “ цели да насочи вниманието на ученици от горен курс на обучение към живота и дейността на една изключителна личност в областта на физиката – Алберт Айнщайн (14.03.1879 – 18.04.1955), във връзка със 140-годишнината от рождението му.

„Винаги мисля за това, че моят вътрешен и външен живот са основани на работата и мислите на други хора, живи и умрели, и че съм длъжен да се развивам, за да мога да дам на света толкова, колкото съм получил и продължавам да получавам и сега.“ Това е мисъл на един от най-гениалните учени на човечеството – Алберт Айнщайн. На 14 март 2019 г. се навършват 140 години от рождението му. Историята на неговия живот разкрива различни поводи за размисъл и преосмисляне на важни въпроси, които са актуални и в днешно време – отношението към деца с аутистични елементи; зубраческата система по някои предмети в училище; игнориране на пасивно отношение към социални и политически проблеми. Айнщайн–мислителят имаше прозрението да каже: „Всичко е относително“; „Въображението е по-важно от знанието. Знанието е ограничено. Въображението побира света“; „В каква жалка епоха живеем, щом е по-лесно да разцепим атома, отколкото да разбием предразсъдъците.“; „Интелектът е това, което остава, когато забравим всичко, което сме научили в училище.“ Преживял Първата и Втората световна война, той не се затваря в черупката на академичен преподавател и учен, а взема отношение по различни въпроси касаещи световния мир, антисемитизма, науката, религията и др. области на познанието. Независимо от превратностите в живота му, в края на ХХ век, неговите цялостни заслуги като учен, мислител и хуманист му отреждат почетното място на изключителна личност. През 1999 г. американското списание „Таймс“ го провъзгласява за Личност на столетието, а допитване до най-известните съвременни физици го определя като най-великия физик на всички времена. 2005 година е обявена за Световна година на физиката в чест на стогодишнината от неговите знаменити статии. На името на Айнщайн са наречени единицата айнщайн, използвана във фотохимията, химичният елемент айнщайн, астероидът 2001 Айнщайн, лунният кратер Айнщайн.

2. Основни задачи на конкурса.

– Да се разширят познанията на учениците от горен курс за живота и дейността на Алберт Айнщайн, чиито открития разширяват познанието за разбирането за Вселената.

– Да се запознаят подрастващите с модели на поведение, полезни за младите – отношение към обучението, ефективно използване на времето, високо трудолюбие, гражданско поведение на отговорност и хуманизъм.

– Да се даде възможност на учениците да изявят своите способности в извънкласни дейности.

– Да се повиши познанието за формиране на личността, както чрез професионално и кариерно израстване така и чрез отношение към проблемите на обществото, в което живеем.

3. Организация и провеждане на конкурса.

Конкурсът „Алберт Айнщайн – учен, мислител и хуманист “, във връзка със 140-години от рождението на учения, се организира от фондация „Вигория“ със съдействието на Съюза на физиците в България и Националния политехнически музей, София.

В конкурса за есе могат да участват индивидуално ученици от горен курс на обучение.

Изпратените есета за участие в конкурса трябва да отговарят на следните изисквани:

да се спазват изискванията за писане на есе;

да се посочат източниците на ползваната информация;

размер на есето – до три страници нормален формат на А4,

шрифт Times New Roman, размер на буквите 12 пункта;

есетата да се изпратят както в PDF файлове, така и в World на следния адрес: vigoria_bg@yahoo.com

надписът на файла на есето да бъде на латиница – например:

Иван Димитров Симеонов, 32 СОУ, София, става: Sofia_32SOU_IvanD_Simeonov.

Изпратените есета за конкурса да бъдат надписани с пълните координати на участника: трите имена, клас, паралелка, училище, адрес на училището (с пощенски код, ел. адрес, телефон), учител-ръководител (трите имена и по какво е преподавател), ако има такъв.

4. Краен срок за изпращане: 15 март 2019 г.

5. Отчитане на резултатите от конкурса.

Конкурсните работи ще бъдат прегледани от комисия и ще се извърши класирате.

Резултатите от конкурса ще бъдат обявени до 20 април 2019 г. чрез уеб страниците на фондация “Вигория” и на електронните адреси на участниците.

Класираните в конкурса получават грамота, предметни и парични награди.

За комуникация:

електронeн адрес: vigoria_bg@yahoo.com;

– телефон: +359 888 474 392 (Мария Добрева); +359 899 388 447 (Милка Джиджова).

Допълнителна насочваща информация ще намерите в информационния портал на Фондацията – https://server21.clanweb.eu/vigoria.info/

/МД/

БЛАГОДАРИМ ЗА ВДЪХНОВЕНИЕТО

Уважаеми участници в конкурса „С любов към науката“,

Мисля, че ще изразя и вашето желание, ако заедно кажем: „Благодарим за вдъхновението“, обръщайки се към дългата редица от светли имена на българската наука в областта на химията и физиката. Защото тази „експедиция“, която се проведе – в издирване и запознаване с информация за известни учени, оставили трайна следа в областта на физиката, химията, физикохимията и биохимията, събуди толкова вълнуващи чувства на възторг и възхищение от високата отговорност, работоспособност и целенасоченост в научното издирване, че можем да ги обединим в една дума – вдъхновение. Независимо какви форми сте избрали за участие в конкурса „С любов към науката“, всички участници са вложили своята признателност и възхищение към хората на науката, към тяхната изобретателност, реализирайки своите природни дадености.

Уважаеми ученици, участието ви в конкурса може би бележи само началото на един процес на откриване на богатото духовно наследство, което ни оставят учени, творили в областта на физиката и химията. Този процес безспорно ще продължи, защото както вече открихте, е извор на вдъхновение. И защото: „Честит е оня народ, който има учени, от откритията на които се ползва целият свят. Учените са критерият за културата на страната, която ги създава. Те са гордост не само на университета, но и на самия народ, на цялото човечество.“(Георги Николов,“Младежки физико-математически вестник”, януари, 1932г.) Независимо къде ще учите по нататък или къде ще работите, не забравяйте за корените си и за тези светли имена на науката, които са произлезли или творили в обществото, в което сте родени и учили. Интегрирайки се с Европа и света, нека помним, че имаме много поводи за гордост и самочувствие, и един от тези поводи е и познанието за сътвореното от учени, живели, учили, работили в България или са с български корен.

Поздравявам ви със светлия празник – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост,

Мария Добрева

Председател на фондация „Вигория“

ПРИКЛЮЧИ КОНКУРСА „С ЛЮБОВ КЪМ НАУКАТА“

УВАЖАЕМИ  УЧИТЕЛИ,  УВАЖАЕМИ  УЧЕНИЦИ,

участници в Националния конкурс „С любов към науката“,

Материалите, които сте изпратили са прегледани от журито. Но преди да представим списъка за класиране, позволете да изразим чисто колегиалното си възхищение от работата на участвалите в конкурса учители. Съзнаваме, че темата не беше лесна, но още веднъж сме свидетели, че когато добрата професионална подготовка е съчетана с призвание към благородната професия на учителя, резултатите са вълнуващи.

Алхимия на времето

Разкази   от   Петра Ташева 

Цената на времето

Всички сме виновни, че част от подрастващите са консуматори – на лоши привички, на унизяващи пороци, на престъпни страсти  

 

Бързеят на времето

Да се радваме на слънцето, на синьото небе, на природата, на децата и внуците в тоя неповторим човешки живот  

 

НОВА КНИГА ЗА АСЕН ЗЛАТАРОВ

В началото на февруари 2015 година, във връзка със 130-годишнината от рождението на Асен Златаров (16.02.1885–22.12.1936), излезе от печат (издателство „Българска книжница”) книгата Синът на тоя град с подзаглавие Книга за Асен Златаров, автор Йордан Нанчев.

Фондация „Вигория” е един от спонсорите за отпечатване на книгата.

Книгата Синът на тоя град (обем от 364 стр., съдържащи 60 архивни снимки и факсимилета) представлява задълбочено изследване на живота и дейността на Асен Златаров. Авторът е роден и живее в Хасково, родният град на Асен Златаров. Това е един допълнителен емоционален щрих към таланта на автора и огромната изследователска работа – използвани са 45 литературни източника на различни автори.
Йордан Людмилов Нанчев завършва българска филология във Висшия педагогически институт – Шумен (1979) и право в СУ „Св. Климент Охридски“ (1998). Член е на Съюза на българските писатели (2011). Доктор по книгознание, библиотекознание и библиография в УниБИТ (2012).
Й.Нанчев е литературен историк и критик, автор, съставител и редактор на книги, библиографии, фотоалбуми и документални фотоизложби. Публикувал е множество изследвания, посветени на живота и творческото дело на забравяни и забранявани личности от миналото на българската литература и култура, както и на десетки рецензии за новоизлезли книги.

ZlatarovWEB